Jak si udržet vysněnou váhu?

14. února 2010 v 19:32 | Treedead |  Hubnutí
Zabraňte jo-jo efektu
Pokud po období hubnutí a výrazně sníženého energetického příjmu přejdete rovnou k přejídání se a pojídání energeticky náročných jídel, váš organismus dostane šok. Organismus si zapamatuje, že může opět k hladovění dojít a příště vás už nenechá hubnout tak snadno. Dostanete se tak do bludného kruhu obávaného jo-jo efektu.
Dietu končete pozvolna!
Dietu tedy neukončujte náhle ze dne na den. Až zjistíte, že jste s váhou spokojeni, přidávejte kalorie ve vaší stravě velmi pozvolna. Zkuste první týden po hubnutí přidat např. 400 kJ a pozorujte, zda to nějak vaši váhu ovlivní. Další týdny přidávejte dalších 400 kJ, až dostoupáte na výši, která je pro vás vhodná. To bývá od 8 do 10 000 kJ na den, podle vaší tělesné aktivity. Nesledujte ale vaši váhu příliš urputně - jisté váhové výkyvy v rozmezí 2 kg neznamenají žádný průšvih!
Odměňte se dietně
Za to, že se vám podařilo zhubnout, se musíte patřičně odměnit Dopřejte si třeba lahůdky, které jsou dietní a které si běžně nedopřáváte, jako je drahé exotické ovoce. Nebo si za odměnu pořiďte lepší kolo nebo in-line brusle.
Na sport
nezanevřete!
I po ukončení diety nezanevřete na pohyb. Je udržení váhy klíčový někteří odborníci si dokonce myslí, že víc než jídelníček. Žádná z nabídky sportovních aktivit se vám nelíbí? Pak choďte! A to každý den - vystupte o jednu stanici dříve z autobusu nebo si dopřávejte večer alespoň půlhodinové procházky v okolí. Denně byste měli nachodit asi 2000 kroků.
Jídelníček upravte i po dietě
Není třeba zůstat po zbytek života bez tuku a bez cukru! Pokud máte rádi vepřo knedlo, není důvod, si ho upírat! Vtip je v tom, že půjde o občasné zhřešení a porce by neměla být přemrštěná, ale zhruba poloviční oproti běžné. Přeorientujte se na kvalitní suroviny a dietnější pokrmy, které vám však budou chutnat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
heart