Sacharidové vlny (2.díl)

3. února 2010 v 11:25
V předchozím článku na téma "sacharidových vln" jsme si pověděli, jak funguje lidské tělo, jak dochází k "jojo efektu" a jak tedy rozhodně nepostupovat. Řešení, jak zvolit kvalitní, fungující dietu, je tak právě v "sacharidových vlnách".

Ne, nečekejte nějaký tajemný a záhadný způsob, složitý na provedení či jinak komplikovaný. Vše je prosté a zcela racionální. Ale nebude to procházka rájem, bude potřeba vědět, co děláte, a dodržovat to! Odměna? Pár kilo dolů. Krásná postava. Tak směle do toho!

Jak to tedy funguje?
Jak jsme si řekli minule, tělo se adaptuje na aktuální příjem energie a přizpůsobí svou potřebu právě tomu. Snížíte-li tedy skokově a radikálně přísun energie, tělo si na to zvykne a vy nedocílíte ničeho pozitivního. Už z názvu "sacharidové vlny" je patrné, o co v následující dietě půjde. Budou se vlnit sacharidy
(tedy zjednodušeně řečeno - cukry). Protože jsou sacharidy jakýmsi palivem, na které vaše tělo funguje, je potřeba vlnit právě jimi.

Co tedy "vlnění" znamená?
Každý den přijmete podle jasně zadaného klíče určité množství sacharidů, a tím docílíte, že si vaše tělo nedovede zvyknout na nižší příjem sacharidů a energie a bude reagovat zcela tak, jak potřebujete - sáhne do tukových zásob a bude spalovat právě je.

Jak to bude probíhat?
V našem případě si řekneme o sacharidové vlně, která bude mít sedm dní. Jde o to postupně udělat jakousi vlnu - tedy začít od minimálního příjmu sacharidů a postupně každým dnem příjem zvyšovat.
Začíná se prvním dnem, kdy se snažíte nepřijímat prakticky žádné sacharidy. Druhý den jich přijmete 50g, třetí den 80-100g, čtvrtý den kolem 130g, pátý den kolem 170g, šestý den kolem 210g a sedmý den kolem 250g. Odvíjí se to i od toho, kolik vážíte a kolik chcete shodit. Následující předpis je pro váhu cca 70 kilogramů, a jak jistě vidíte, je důležité dodržet postupné navyšování sacharidů s každým dalším dnem.
Máte-li míň (řádově o deset patnáct kilo), snižte dávky cca o 20% (níž už opravdu nechoďte - i pokud vážíte méně, uvidíte, že to bude fungovat). Pokud máte víc, nechte i přesto dávky takto nastavené. Pokud máte o hodně více, samozřejmě množství zvyšte, abyste se u toho nemučila, to není cíl, naopak.
Díky kolotoči, který měněním příjmu sacharidů roztočíte, si tělo nezvykne na konstantní - byť omezený - příjem sacharidů, a jak již bylo řečeno - protože bude mít nedostatek energie (zvláště v počátečních dnech) - bude reagovat spalováním tuku. A protože budete příjem sacharidů den ode dne měnit a zvyšovat, tělo se nepřizpůsobí na zmenšený příjem energie a nenastane tudíž "jojo efekt". Tělo bude zmatené a bude spalovat a spalovat. Je to prosté a efektivní. Tak v čem je háček? V podstatě v ničem, jen musíte být opravdu důsledná!
Být precizní
Důležité je vědět, co děláte, a skutečně dodržovat předepsaný příjem sacharidů a bílkovin, respektive dodržovat vlnění a postupné navyšování. Jak již bylo řečeno, sacharidy budeme vlnit po schodech o přibližně čtyřiceti gramech a je důležité, abyste každý den skutečně přijala jen předepsané množství sacharidů. Ne méně, ne více. Jinak nedocílíte vlnění a nedosáhnete tak skvělých výsledků.
Jak je to s bílkovinami? Protože je důležité, abyste spalovala především tuk a ne svaly, je nutné přijímat i určité množství bílkovin. Obvykle se u žen v této dietě doporučuje něco kolem 1,5g bílkovin na jeden kilogram vaší váhy. Vážíte-li teda například 70 kilogramů, chtělo by to denně mít příjem bílkovin cca 100 gramů.
A jak je to s tuky? Tuků se snažte přijímat co nejméně. Nebudu vám říkat kolik. Zkrátka co nejméně.
Princip jsme si tedy prozradili. Jde o to nenechat si tělo zvyknout na omezený přísun sacharidů a neustále s nimi vlnit. K tomu je potřeba dodávat tělu dostatek bílkovin a minimum tuků. Za těchto předpokladů můžete dosáhnout skvělých výsledků. Možná vám to na první pohled přijde jako věda, ale je to velmi snadné.

Nutriční hodnoty
Mluvím tu o sacharidech, bílkovinách a tucích. Pro ty z vás, které nemají tušení, o čem že to mluvím, rozvedu i toto. Prakticky každá potravina, kterou sníte, se skládá právě ze sacharidů, bílkovin a tuků. Obyčejně se uvádí množství na 100 gramů (na internetu seženete tabulky nutričních hodnot, a nebo na většině potravin - obalů od potravin - tyto hodnoty jsou). Rýže má například něco kolem 75 gramů sacharidů na 100g, nějaké ty bílkoviny a prakticky žádné tuky. Takže máte-li přijmout třetí den například 100g sacharidů, 100g bílkovin a omezeně tuků, právě díky nutričním hodnotám si rozpočítáte, kolik čeho můžete sníst a sníte to. Vzorový jídelníček si uvedeme v příštím článku.
Teď jen zdůrazním, že je třeba jíst kvalitní stravu - takže ze sacharidů především rýži, takové ty ne moc dobré rýžové chlebíčky a obecně podobně laděné potraviny. Z bílkovin pak především kuřecí maso, šunku, bílky
(ne, nebojte, zpracované a nikoliv syrové) atd. Nezní to nijak chutně? Když si k tomu vezmete trochu zeleniny a pestře si to připravíte, je to dobré. Důležité ovšem je vytrvat a dodržovat vše. Nebude to procházka růžovým sadem. Ale vaše motivace musí být jasná: vydržím dva tři čtyři týdny a výsledky budou působivé. Vydržím, budu na sebe přísná a odměna v podobě kil dolů bude skvělá!
V dnešním článku jsme si vysvětlili, co to sacharidové vlny jsou. V příštím si ukážeme vzorový jídelníček, podle kterého se budete moci řídit. Samozřejmě můžete volit potraviny sama, důležité ale je, abyste dodržela stanovené množství sacharidů (toto množství si můžete lehce upravit) a bílkovin a skutečně s nimi vlnila.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 brides wedding gowns brides wedding gowns | E-mail | Web | 16. ledna 2013 v 14:12 | Reagovat

Thank you for the sound critique. Me and my neighbor were just setting up to do some research about this. I am very glad to see such great info being shared freely out there.
http://www.pathdress.net

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
heart