Ajúrvéda

26. června 2010 v 11:21
Jací jsou po psychické stránce představitelé jednotlivých typů?


Vítr(Váta): rychlý, impulzivní, nadšený, živý, snadno vzrušivý, nestabilní, sklon ke starostem a úzkosti, sklon k přepínání, představivost a tvůrčí schopnosti - typické povolání umělec, např. hudebník (dobrý sluch) či sochař (dobrý hmat)
Žluč(Pitha): ambiciózní, bystrý, vtipný přímočarý v řeči, smělý, hádavý až žárlivý, prefekcionista a individualista - typické povolání manažer.
Sliz(Kapha): Stabilita, konzervativismus, těžko přijímá nové situace, shromažďování čehokoliv - známek i prátel, přátelskost, uvolňené jednání - typický představitel degustátor, kuchař (hl. smysly čich a chuť)


Jaké jsou vlastnosti lidí s kombinovanými typy?

Vítr-Žluč: štíhlá postava, rychlý pohyb, pohyb, přátelskost a hovornost Větru a zároveň bystrý intelekt žluči. Nejsou tak přecitlivělí a fyzicky křehcí jako čistý Vítr.
Žluč-Vítr: střední postava, svalnatější než předchozí typ, rychlý pohyb, dobrá životní síla, sebeprosazující typ. Sklony jak k hněvu, tak ke strachu.
Žluč-Sliz: silná postava, ale ne příliš, náchylnost ke hněvu, častý mezi atlety: spojuje hnací sílu Žluči s vytrvalostí Slizu. Nesnese vynechání jídla. Vynikající fyzické zdraví.
Sliz-Žluč: velmi pevná konstrukce - větší poměr svaloviny a tuku než předchozí typ. Pomalejší a uvolněnější pohyb. Rádi pravidelně cvičí.
Vítr-Sliz: vlastnosti navzájem protikladné, špatně se poznají. Poznávací znamení: štíhlé postava Větru a dobrácké chování Slizu. Studené ruce i nohy (vlastnost obou regulátorů)
Sliz-Vítr: mohutnější postava, vyrovnanější a méně nadšený než předchozí typ, větší životní síla
Vítr-Žluč-Sliz: tento typ je velmi vzácný. začíná s nejlepšími šancemi prožít život ve zdraví, vyhovují mu průměrné podmínky, může jíst ode všeho trochu, ale v případé, že se jeho regulátory dostanou do nerovnováhy, musí věnovat pozornost všem třem


Životospráva
Jaká jsou doporučení pro jednotlivé typy?

Obecně: vyrovnávat zvýšený regulátor opačnými vlasnostmi, než je charakteristika regulátoru
Vítr:
Životospráva: pravidelnost, rituály, ticho, klid, doplňovat tekutiny (teplé), hojný odpočinek, pobyt v teplu a vlhku, stálý přísun výživy, olejová masáž
Jídlo: pomáhá slaná, kyselá a mastná chuť, olejovitá a horká vlastnost
Žluč:
Životospráva: umírněnost, vyhledávat chlad, pozornost na volný čas, vystavovat se přírodním krásám, rovnováha odpočinku a aktivity, snížit množství stimulantů
Jídlo: pomáhá hořká, sladká a svíravá jídla, těžká a suchá vlastost
Sliz:
Životospráva: vyhledávat podněty, vzruch, pravidelný sport, různorodé zážitky, vyhledávat teplo a sucho, odolávat sladkostem, pozor na váhu
Jídlo: pomáhá štiplavá, hořká, svíravá, suchá a horká vlastnost

Jestli chcete vědět jaký jste konstituční  typ, udělejte si test na těchto stránkách. 


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 cocktail wedding dresses cocktail wedding dresses | E-mail | Web | 16. ledna 2013 v 15:47 | Reagovat

Substantially, the story is really the best on this laudable topic. I concur with your conclusions and will eagerly watch forward to your future updates. Just saying cheers will not just be enough, for the wonderful lucidity in your writing.
http://www.pathdress.net

2 large size bridesmaid dresses large size bridesmaid dresses | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 15:06 | Reagovat

Any car dealers here that will give me the wholesale value of a vehicle
http://www.movedress.com/function-occasion.html

3 Darek Darek | 4. března 2016 v 8:47 | Reagovat

Ajurvédský produkt Sudanta- zubní pasta působící blahodárně nejen na zuby

http://www.naturlink.cz/cs/300-sudantha

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
heart